Robisz to źle, czyli jak źle pokazać liczby zebranych głosów

This post was kindly contributed by SmarterPoland » R - go there to comment and to read the full post.

W ostatnich dniach od trzech osób (dziękuję Krzysztofowi T., Maciejowi B. i Markowi S.) dostałem link do artykułu ,,prezentującego” liczby zebranych głosów przez kandydatów na prezydenta (źródło gazeta.pl).

Sugeruję przyjrzenie się wykresom z tego artykułu połączone z próbą odnalezienia przynajmniej trzech problemów z prezentacją.

Trzy problemy, które mnie rzuciły się w oczy to:

z17666639Q,Podpisy_kandydatow

1. Wysokość słupków, czy nawet pole pokazanych kartek nijak ma się do liczby głosów. Kartki dla Dudy są mniejsze.

2. Kolejność kandydatów na kolejnych ilustracjach jest przypadkowa. Czasem zgodna z rosnącą liczbą głosów, czasem malejącą, czasem jeszcze inną.

3. Na ostatnim zdjęciu autora ogarnęła pokusa, by wysokością kandydata uzależnić od liczby głosów (wcześniejszy kandydaci byli podobnej wysokości co też śmiesznie wygląda), mało spójnie.

z17666322Q,Podpisy

Nie jest to z resztą jedyny wykres związany z wyborami prezydenckimi, który dziwnie prezentuje dane. Poniższy wykres z nieznanego powodu prezentuje luty po lewej stronie a styczeń po prawej, co sprawia wrażenie wzrostu poparcia tam gdzie jest spadek. Pomijam już to, że 0% poparcia dla J. Korwina wygląda na większe niż 3% dla R. Kalisza.

12_31_17

Maciej podesłał też kody w ggplot2 pokazujące liczbę głosów w rzetelny sposób. Kody i odrobinę zmieniony wykres poniżej.