Formuła 1 i useR

This post was kindly contributed by SmarterPoland » R - go there to comment and to read the full post.

Jakiś czas temu pisałem, o konkursie na najciekawszą wizualizację danych o Formule 1 i hiszpańskiej lidze piłki nożnej. Konkurs organizowany podczas konferencji useR 2013 więc i wizualizacja powinna powstać w programie R.
Ponieważ Formułą 1 czasem się interesuję, pomyślałem że byłoby miło przygotować taką wizualizację, ale jak zwykle brakowało czasu.
Któregoś wieczora czas się jednak znalazł i powstały poniższe wykresy. Wszystkie dotyczą danych o formule 1, sezonów 2010-2012, są wykonane w czystym R. Kod źródłowy można pobrać z tej strony. Swoją drogą ten wieczór wystarczył by poniżej przedstawiana wizualizacja trafiła do finału konkursu useR. Tę i wizualizacje pozostałych finalistów można znaleźć na stronie konferencji.

Kompletna wizualizacja w formacie pdf dostępna jest pod tym linkiem. Poniższe grafiki to wycinki ciekawszych elementów, czasem być może w nienajlepszej rozdzielczości. Wersja pdf wygląda moim zdaniem lepiej.

Jak zmieniała się klasyfikacja kierowców?

Poniższy wykres przedstawia jak zmieniała się liczba punktów uzbieranych przez każdego z kierowców podczas kolejnych wyścigów. Wszystkie sezony wygrał Sebastian Vettel. Ale, jak widać, w sezonie 2011 był on zupełnie poza zasięgiem. Za to w pozostałych sezonach walka z Fernando Alonso była gorąca. [kliknij na obrazek by zobaczyć większą wersję]
Z którego miejsca startuje zwycięzca?

Zastawialiście się kiedyś jak często zdarza się, że zwycięzca wyścigu startuje z dalekiej pozycji?
Odpowiedź można zobaczyć poniżej, zdarza się to bardzo rzadko. Wyjątkiem jest Fernando Alonso, który raz wygrał wyścig startując z pozycji 8 a raz z 11. Ten to musi lubić wyprzedzanie.
Co się psuje w bolidach?

Wiele maszyn nie kończy wyścigów bo coś się zepsuło. Ale co i jak często? Można to ocenić na podstawie poniższego wykresu. Grupa Lotus-Cosworth miewa poważne problemy z hydrauliką. Grupa Ferrari nie miewa większych problemów [z bolidem].

W wersji pdf znajdziecie jeszcze odpowiedź na pytanie, któremu z kierowców przytrafia się najwięcej wypadków.